Jump to content

J.T

Members
 • Content count

  26
 • Joined

 • Last visited

About J.T

 • Rank
  Newbie

Profile Information

 • Location
  Czech republic

Recent Profile Visitors

394 profile views
 1. J.T

  Document resize - bug

  I tested it with the on and off . Result is the same.
 2. J.T

  Document resize - bug

  I have found that the image is correct, but the error is only in the description. This does not matter.
 3. You made great progress in changing the dimensions. But it contains an irregularity: resize_bug.mp4
 4. J.T

  Resize Document

  When Resample is inactive, it must never change the number of pixels. If the user changes the DPI, mm must be calculated automatically (from constant pixels and dpi). If the user changes mm, the DPI must be calculated automatically (from constant pixels and mm). Correct image resizing is must working as in this video: dpi2.mp4
 5. Taky zdravím, můj návrh se týká vlastního dialogového okna pro uložení (ve většině programovacích jazyků jde o "SaveDialog"), ten se zobrazuje i při exportu. Jde mi o to, že pokud chci exportovat do TIFF souboru s příponou .tif, tak se to podaří tak, že uvedu celý název souboru např. "image.tif", ale problém je v tom, že existující soubory .tif se v dialogu nezobrazují. (Takže, pokud chci přepsat určitý soubor, tak si složku musím navíc otevřít v exploreru abych viděl miniatury. Příponu tif používám z důvodu kompatibility se starším softwarem). Takže stačilo by kdyby vývojáři v nastavení filtru TIFF souborů změnili na: "TIFF Files|*.tif;*.tiff;" nebo ideálně: "TIFF Files|*.tiff;|TIF files|*.tif;" Díky za reakci, alespoň vidím, že jsem to nedostatečně popsal. Takže, jsem to trochu zvýraznil.
 6. Please, improve the file filter in save dialog (in export). Now existing *.tif files are not visible in "export save dialog" (This is important when overwriting files.). Save dialog in export: (Selected folder contains .tif files) Thanks for your's effort.
 7. Uncompressed tiff (16 bit grayscale), is the first really compatible format by Affinity. Please do not change it in the future. (Other tiff versions are less compatible.) Thanks, for effort to Affinity improve. Good job! (It would be great to add the default file extension settings TIF / TIFF)
 8. J.T

  TIF file Opens incorrectly

  For developers: All Serif TIFF image formats are not 100% compatible with each application. This format has never been reported to me by the customer as defective. -> TiffBitmapEncoder.tif This image was saved using: System.Windows.Media.Imaging TiffBitmapEncoder (The file is larger, but OK.) Now, I must 16bit images exported as PNG and then convert in my application to TIFF (using TiffBitmapEncoder). Same image saved in AP 1.7.0.293: AffinityFormatLZW.tif
 9. After the seventh creation of a new project: 20190321_7.mp4
 10. Your's rectangles dimensions (in pixels) are's not integers but decimal numbers. Maybe for that reason... My new video: (Similar error, I tried to recall the previous error) 20190316.mp4
 11. This error occurs after several operations. (color format change, resize, undo, delete, add ...) This error occurred multiple times. For this reason... Next time I'll try to be more detailed;)
 12. Stroke is outside, 2 px, solid line, 100 % opacity. Build: 1.7.0.258 2019-03-14 21-09-01.mp4
 13. 20190309_1.mp4
 14. Protože upravuji obrázky (reliéfní mapy) pro "tisk/obrábění", takže potřebuji grafické objekty rozmísťovat v milimetrovém měřítku. Změna rozměrů (přepočtem pixelů / roztažením) se při tomto pokud možno neprovádí, aby nedošlo ke zkreslení reliéfu.
×